“Na eerst de motor te zijn geweest achter een algeheel provisieverbod beweert de AFM in haar publicatie nu doodleuk dat het voor de hand ligt dat ditzelfde provisieverbod er voor zorgt dat consumenten minder snel geneigd zijn om onafhankelijk financieel advies in te winnen. Sterker nog, de kans bestaat dat mensen met een laag inkomen het inwinnen van financieel advies uit kostenoogpunt helemaal achterwege laten, waardoor zij het risico lopen op teleurstelling of zelfs een armoedeval bij pensionering, zo staat er in de publicatie. Letterlijk staat hier waar de Commissie CFD al sinds haar oprichting de politiek voor waarschuwt. Een provisieverbod leidt tot verschraling van toegankelijk onafhankelijk advies in Nederland. De AFM bevestigt dit nu zelf”, aldus Commissie CFD voorzitter Edwin Herdink.“
De AFM vraagt zich volgens Herdink in haar publicatie af waar bij een provisieverbod de consument dan nog onafhankelijk, deskundig, betaalbaar, laagdrempelig en persoonlijk advies kan krijgen. “De AFM houdt in haar publicatie een warm pleidooi voor het creëren van vaste budgetten om de geldwinkels financieel in stand te kunnen houden en geeft o.a. bij pensioenfondsen aan dat er flink ruimte zit in de WFT om zonder vergunning een financieel plan te kunnen maken voor een deelnemer van een pensioenfonds, waarbij ook naar de hypotheeksituatie, derde pijler en andere vermogensbestanddelen wordt gekeken. De AFM vindt ook dat partijen als het Geldloket en pensioenfondsen deze werkzaamheden gratis zouden moeten verrichten. Als voor de consument dan vervolgens duidelijk is wat er moet gebeuren, dan kan worden verwezen naar bijvoorbeeld een tussenpersoon om het benodigde product te bemiddelen.
Herdink vindt dat de AFM hiermee de onafhankelijk tussenpersonen schaakmat zet. Immers, onder de WFT is deze tussenpersoon verplicht het totale adviesproces te doorlopen en moet daar haar kosten voor in rekening brengen. Maar als dit advies al ‘gratis’ is gegeven, gaat de consument hier natuurlijk niet nog eens voor betalen. Die zal dan kiezen voor de direct writer, die het product zonder zichtbare kosten als ‘execution only’ bemiddelt.
Het rapport van de AFM, Een volgende stap naar meer pensioeninzicht, is hier in te zien.
Bron: Commissie CFD, 03-03-2012
Fintool
info@fintool.nl
085 111 89 99