MijnFintool

Nieuws

SEO-onderzoek legt misbruik machtspositie Funda bloot

VBO Makelaar heeft Funda N.V. gedagvaard. Inzet van de dagvaarding is een gelijke en transparante toegang tot de huizensite funda.nl onder redelijke voorwaarden. De brancheorganisatie voelt zich in de dagvaarding gesteund door het onderzoek ‘Ongezien, onverkocht?’ van onderzoeksbureau SEO Economisch Onderzoek. Belangrijkste conclusie van het SEO rapport: het ongelijke speelveld tussen NVM- en niet-NVM-Makelaars op funda.nl leidt tot benadeling van verkopers en kopers van woningen. Funda dient primair het belang van NVM-makelaars, niet dat van de consument.

Rapport SEO Economisch Onderzoek
In het SEO Economisch Onderzoek is een van de conclusies: misbruik van economische machtspositie is aannemelijk. Gezien haar marktaandeel van bijna 60%, in een markt met een beperkt aantal kleine overige spelers, is Funda een dominante schakel in het koppelen van verkopers aan kopers van woningen. Funda bevoordeelt de leden van haar grootaandeelhouder NVM waardoor andere makelaars woningen moeilijker kunnen afficheren. Uit een analyse van zoekopdrachten op funda.nl blijkt dat deze bevoordeling juist tot benadeling van kopers en verkopers leidt.

Dagvaarding door VBO Makelaar
De dagvaarding is gebaseerd op art. 24 van de Mededingingswet dat misbruik van een economische machtspositie verbiedt. Daarnaast wordt verwezen naar de Europese evenknie daarvan: art. 102 VWEU. Deze Europese bepaling wordt overigens door de Europese Commissie gebruikt om Google ervan te weerhouden o.a. bij zoekresultaten haar eigen diensten hoger te plaatsen. Hans van der Ploeg, directeur VBO Makelaar: “Waar Google wel met schikkingsvoorstellen komt, is er zeven maanden na de aanbevelingen van de NMa nog geen enkele indicatie dat Funda of de NVM deze aanbevelingen serieus neemt door op funda.nl een ‘level playing field’ voor makelaars te creëren. Het gebrek aan respons bij de NVM, de NMa Markscan Woningmakelaardij en de conclusie van SEO dat misbruik van economische machtspositie door Funda aannemelijk is, waren voor ons bepalend om over te gaan tot dagvaarding.”

Misleiding
Net als VBO Makelaar wil ook Vereniging Eigen Huis een gelijke behandeling van makelaars op funda.nl tegen redelijke voorwaarden. Volgens VBO Makelaar krijgt de consument door de voorkeursbehandeling van NVM-Makelaars geen transparant en volledig beeld van alle woningen. Bij een zoekopdracht wordt niet de ideale match, maar eerst alle NVM-huizen voorgeschoteld. Zo wordt de consument misleid.

Bron: VBO makelaars

Link SEO rapport 'Ongezien, onverkocht' (pdf - 52 pag.)

 

 

Modules & dossiers

Opvoerdatum

11 okt 2012

Laatst gewijzigd

11 okt 2012

Reacties

Er zijn (nog) geen reacties op dit artikel

Reageren? Graag eerst inloggen.

Permanent Actueel met Fintool?

Als professioneel financieel adviseur moet en wilt u bijblijven en dat het liefst in zo weinig mogelijk (kostbare) tijd. Dat kan nu met Fintool.nl! Meld u nu aan als abonnee en krijg direct toegang tot de Kennisbank en Helpdesk.
Lees verder

Fintool bv © 2003/2025. Alle rechten voorbehouden.
Lees graag de leveringsvoorwaarden en het privacy reglement.

1
1