Download: "Kamerstuk" (Word, 2 pagina's)
De informatie en techniek om naam en rekeningnummer met elkaar in verband te brengen en te filteren is beschikbaar. Het proces van naam-nummercontrole bij overboekingen is evenwel complex. Banken houden in hun cliëntadministratiesystemen enkel de gegevens van de eigen rekeninghouders bij en niet die van alle potentiële begunstigden. Mocht sprake zijn van het invoeren van naam-nummercontrole, dan moeten banken toegang krijgen tot cliëntdata van alle andere banken. Daarnaast is naam-nummercontrole foutgevoelig, zelfs wanneer spellings- of tikfouten door het systeem worden herkend. Gevolg kan zijn dat betalingen op basis van juist ingevoerde IBAN-rekeningnummers onterecht tegengehouden worden.
Door uit te gaan van de juistheid van het door de klant opgegeven IBAN wordt bewerkstelligd dat overboekingen zo snel mogelijk worden uitgevoerd. In eerste instantie is het aan de opdrachtgever om te controleren of hij een juiste combinatie van naam en IBAN heeft ingevoerd.
Het is wenselijk dat banken zich inspannen voor hun klanten om onbedoelde overboekingen te voorkomen. De Betaalvereniging brengt in kaart wat de aard en aantallen zijn van overboekingen die naar een ander IBAN gaan dan de betaler bedoeld had en verwacht de resultaten in januari 2017 met de Consumentenbond te kunnen bespreken. Frauduleuze overboekingen zijn onderdeel van dit onderzoek. De Consumentenbond en de Betaalvereniging zullen bezien hoe klanten beter kunnen worden bijgestaan bij het voorkomen van overboekingen naar een onbedoelde persoon of naar een onbedoeld rekeningnummer c.q. het terughalen daarvan.
Bron: Rijksoverheid
Fintool
Telefoon 085 - 111 89 99
Telefax 085 - 111 88 80
E-mail: info@fintool.nl
KvK 27256668