De Bank heeft de onderliggende berekeningsmethodiek van rentemiddeling voor Consument inzichtelijk gemaakt. De Bank heeft daarbij haar beleid om een rentemiddelingsopslag in rekening te brengen toegelicht. In dit kader heeft de Bank uitgelegd dat als consumenten na de rente te hebben gemiddeld binnen de nieuwe rentevaste periode zouden willen verhuizen en dan vervroegd willen aflossen, zij daarvoor mogelijk de vergoeding niet helemaal behoeven te betalen. Omdat door de Bank de opslag gespreid wordt ontvangen loopt de Bank bij verhuizing tijdens de rentevaste periode een risico.
De Bank heeft verder gemotiveerd gesteld dat de Leidraad van de AFM van 20 maart 2017 “Vergoeding voor vervroegde aflossing van de hypotheek” op dat moment niet van toepassing was op rentemiddeling.
De Commissie is van oordeel dat wijziging van een overeenkomst instemming van beide partijen behoeft. De Bank komt in dit verband een grote mate van vrijheid toe wat betreft het bepalen van haar tarief waaronder het waarderen van risico’s. De Bank heeft dit beleid toegelicht. Ruimte voor toewijzing van de vordering bestaat alleen in het geval dat de Bank, gelet op de specifieke omstandigheden van het geval, van haar bevoegdheden op naar maatstaven van redelijkheid en billijkheid onaanvaardbare wijze gebruik zou hebben gemaakt. De verwijzing van de Bank naar het risico van financieel nadeel in geval van verhuizing tijdens de rentevaste periode, is naar het oordeel van de Commissie verdedigbaar.
De Commissie wijst de vordering van Consument af.
Bron: Kifid
Fintool
info@fintool.nl
085 111 89 99