Daarnaast komt er een subsidieregeling voor woonruimte voor speciale doelgroepen. Er is al een subsidieregeling om woningen te bouwen voor kwetsbare mensen, zoals dak- en thuisloze mensen, statushouders en studenten. Deze regeling wordt verlengd tot 2025. Er is ieder jaar € 10 miljoen beschikbaar.
De eigenwoningregeling en overdrachtsbelasting worden rechtvaardiger per 1 januari 2022.
De eigenwoningregeling wordt op drie onderdelen aangepast. Onbedoelde effecten van de wet worden weggenomen, die er bijvoorbeeld waren bij mensen die samen met een partner een woning kopen en daarvoor zelf ook al een koopwoning hadden. Of bij mensen die een koopwoning hebben met een partner die komt te overlijden.
Sinds 1 januari 2021 betalen kopers onder de 35 jaar geen overdrachtsbelasting (ovb) bij aankoop van hun eerste woning. Kopers vanaf 35 jaar die de woning zelf gaan bewonen betalen 2%, kopers die er niet zelf gaan wonen betalen 8%. Het kabinet regelt dat kopers door onvoorziene omstandigheden moeten afzien van de koop, na het tekenen van koopcontract maar vóór de overdracht niet automatisch het 8%-tarief betalen.
Woningcorporaties of projectontwikkelaars die zogenaamde ‘verkoop onder voorwaarden (VoV)’-woningen terugkopen van particulieren, betalen vanaf 1 januari 2022 geen overdrachtsbelasting meer (dit was dit jaar 8%). VoV-woningen worden door woningcorporaties en projectontwikkelaars onder voorwaarden met een flinke korting verkocht aan starters en mensen met een lager middeninkomen. Met de maatregel blijven deze woningen ook voor een volgende particuliere koper betaalbaar.
Voor sociale huurwoningen zijn in 2021 de huurverhogingen bevroren. Grote verhuurders, zoals woningbouwcorporaties, krijgen een tegemoetkoming compensatie zodat zij hun nog steeds kunnen investeren in nieuwbouw, onderhoud en verduurzaming. Voor andere verhuurders komt er een regeling voor onderhoud en verduurzaming van woningen.
Via een subsidieregeling kunnen verhuurders ondersteuning aanvragen om hun woningen zo duurzaam mogelijk te verbouwen. De regeling geldt voor 4 jaar, tot 2025. Er is in totaal € 160 miljoen beschikbaar. Het kabinet wil deze subsidie uiterlijk 1 januari 2022 laten ingaan.
Het kabinet wil dat gebouweigenaren verduurzaming kunnen betalen. Bijvoorbeeld mensen met een koophuis, verhuurders en de eigenaren van openbare gebouwen, zoals scholen. Veel mensen plaatsen zelf of samen met hun buren bijvoorbeeld al warmtepompen of zonnepanelen. Maar vaak is de drempel nog te hoog, omdat verduurzaming veel geld kost. Het kabinet wil aan deze groep eigenaars van 2022 tot en met 2024 deze subsidies beschikbaar stellen:
€ 288 miljoen voor hybride warmtepompen in woningen.
€ 514 miljoen voor de isolatie van huur- en koopwoningen.
€ 525 miljoen om ook publieke gebouwen duurzamer te maken. Bijvoorbeeld scholen, ziekenhuizen en politiebureaus.
Bron: Rijksoverheid
Fintool
info@fintool.nl
085 111 89 99