Bij de beoordeling of de boete gematigd moet worden, neemt de rechtbank het volgende in aanmerking:
Gezien de schade aan de zijde van verkoper beperkt is gebleven, omdat zij het huis binnen korte termijn aan een derde heeft kunnen verkopen, heeft zij slechts een beperkt belang bij de instandhouding van de volledige verbeurde boete. Daarentegen hebben kopers, gezien hun financiële situatie, een zwaarwegend belang bij de matiging van de boete (..). Dat alles betekent dat in dit geval toepassing van het boetebeding tot een buitensporig en daarmee onaanvaardbaar resultaat leidt, zodat de billijkheid klaarblijkelijk eist dat de boete gematigd wordt. De rechtbank zal een bedrag van € 18.125,00 aan boete toewijzen, namelijk 1/4 van de overeengekomen boete. Indachtig het feit dat verkoper het huis tegen dezelfde prijs heeft kunnen verkopen, komt dit bedrag de rechtbank billijk voor.
De woning wordt voor € 56.000,- meer verkocht aan derden. Verkoper stelt dat hij door de tekortkoming van [B] schade heeft geleden ter hoogte van in totaal € 127.627,17.
De rechtbank overweegt dat verkoper voldoende heeft onderbouwd dat hij nadeel heeft ondervonden door de tekortkoming van [B], zowel feitelijk als financieel. Daarbij is van belang dat verkoper de woning opnieuw te koop heeft moeten zetten doordat [B] weigerde deze af te nemen. Hoewel hij bij deze verkoop een hogere koopprijs heeft ontvangen, heeft verkoper daardoor ook extra kosten gemaakt, waaronder de makelaars- en notariskosten. Daarnaast is de woning bij de tweede verkoop veel later afgenomen dan bij de verkoop aan [B] zou gebeuren, zodat verkoper langer dubbele woonlasten heeft gehad. De weigering van [B] om de woning af te nemen en het daarbij ingenomen standpunt dat het verkoper was die volgens [B] tekortschoot, heeft verder geleid tot een omvangrijk juridische geschil met bijbehorende kosten. Al met al overtreffen deze kosten het financiële voordeel dat verkoper bij de tweede verkoop heeft behaald. Gelet hierop is de rechtbank van oordeel dat matiging van de overeengekomen boete niet klaarblijkelijk door de billijkheid wordt geëist, zodat de rechtbank het beroep op matiging zal afwijzen en de volledig gevorderde boete zal toewijzen.
Bron: Rechtspraak.nl
Fintool
info@fintool.nl
085 111 89 99